Generace Z, jací jsme?

03.05.2021

Jaká je Generace Z, co je pro ni typické, co naopak nesnáší a jak na ni třeba s reklamou? To a mnohem víc z pohledu mého 21 letého já.

Spousta postřehů zde vypsaných je charakteristická pro generaci narozenou zhruba v letech 1997-2014 obecně, mnoho dalších je však ovlivněno sociální skupinou, v níž se pohybuji, či přímo mou osobou.

Proto je nutno k příspěvku přistupovat jako k osobnímu názoru, nikoli jako k sociologickému výzkumu.

  • na on-line jsme zvyklí

S technologií jsme vyrůstali a tak s ní jsme schopní fungovat pořád a naprosto přirozeně. Vidíme v ní výhody a nevýhodám se snažíme vyvarovat, protože spousta nástrah se už stihla projevit. Víme kterou aplikaci si stáhnout na co, a která sociální síť je nejvíc v kurzu, i když už nutně nepotřebujeme být všude. Nemáme rádi řeči od starších generací typu: "To my byli pořád venku!" "Vy byste bez toho mobilu nezvládli ani den!" "Ti mladí dnes ale vůbec nečtou." Lidi, vážně? Myslíte si, že my ven nechodíme? Že si neumíme zajít na procházku? Přitom většina mých vrstevníků pravidelně běhá, dlouhodobě se věnuje nějakému sportu a nebo hodně cestuje. To, že má při běhu spuštěnou apku, která mu měří vzdálenost a rychlost, nebo si výlet zdokumentuje do galerie v mobilu, je přeci akorát využití nástroje. A čteme i studujeme. Informace si vyhledáváme hbitě a bezprostředně, v momentě, kdy je zrovna potřebujeme. Z mobilu se před odchodem podíváme na počasí, koupíme jízdenku, zarezervujeme stůl v oblíbené restauraci, po cestě si pročteme aktuality a případně i objednáme nákup. A líbí se nám to, protože nemarníme čas.

  • nesnášíme reklamy

V televizi, rádiu ani na webech. Obvykle nám připadají otravné, špatně zpracované a nedůvěryhodné. To je taky důvod, proč se nedíváme na běžné televizní kanály, ale využíváme služby jako je Netflix, HBO-go, Apple music, Spotify apod. A raději budeme sledovat naše oblíbence na internetu a dáme na to, co doporučují oni, nebo někdo jiný, komu důvěřujeme. Mnohem spíš vsadíme na radu kamarádky, než vysloužilé pop hvězdy, která své životní rady sází do bulvárních plátků. Když na mě vyskočí reklama s bývalými modelkami a obehranými herci ze seriálů, je to pro mě přesně ten pravý moment stránku zavřít, televizi vypnout či jednoduše udělat cokoli, aby to zmizelo a už nepřišlo nic podobného. Není se tedy čemu divit, když řeknu, že zásadně nezapínám televizní kanály, na nichž se objevují reklamy, hrajícímu rádiu se vyhýbám obloukem a produkty vydané pod jménem těchto osob bych si nekoupila ani ve snu.

  • rozvoj

Ostřílení pardálové s dostatečnými zkoušenostmi a viditelnými výsledky na nás vždy zapůsobí. Dostupní lektoři, učitelé a kurzy, ať už cizích jazyků, sportu, nebo čehokoli jiného, jsou neodmyslitelnou součástí průběžného vzdělávaní a rozvoje. Rádi si zaplatíme za intenzivní výuku a osobitý přístup, na státní školství se už dávno nespoléháme.

  • stáří ≠ moudrost 

Starší respektujeme, ale nežijeme v modelu iluzivní úměrnosti věku a pravdy. Vzdělanost v určitém tématu určují i jiné faktory, než pouze čísílka vyznačující věk, a právě po těch se ohlížíme, když si za někým chceme jít pro radu.

  • roztěkanost a lenost?

Dost typický je pro nás i multitasking. O něčem se bavíme, do toho odesíláme zprávu, mrkneme na dopravní situaci... U snídaně pročítáme zprávy a vyřizujeme e-maily. Vaříme, žehlíme a sledujeme u toho nový rozhovor nebo seriál. Na toaletu se obvykle odebíráme s mobilem. Ne kvůli tomu, že si nedokážeme uspořádat čas a dělat aktivity jednu po druhé, ale protože takhle toho stihneme víc. Máme v tom řád            a jednotlivé věci vidíme jasně. A s tou leností... mně se běžně stává, že z postele vstávám 2 hodiny po probuzení. Proč? Vyřídím si hromadu povinností s laptopem na klíně a mobilem v ruce. Nebo si třeba čtu, pěkně opřená o polštářky v měkké posteli. A život potom není stereotypní, přizpůsobím si ho, jak v daný den potřebuji. Představa každodenního vstávání o šesté ranní mě děsí.

  • zdraví, strava a ekologie 

Většina z nás si zakládá na vyváženém jídelníčku, kvalitních potravinách, hromadě zeleniny a ovoce              a přísunu vitamínů. Určitý čas si stejně tak vyhrazujeme na pohyb, neodbíjíme náš zdravotní stav a doktora měníme klidně tak dlouho, dokud nám prostě nebude vyhovovat. Pokud ordinace lékaře není schopna komunikovat jinak než dlouhou čekací frontou na telefonním sluchátku, je to pro nás důvod poohlédnout se jinde. Stejně tak, pokud lékař naznačí, že vaše obtíže bere na lehkou váhu a nehodlá je řešit. Stavíme náš svět na poptávce a nabídce, a tak nám nedělá problém hledat tak dlouho, dokud nebudeme spokojeni. Stejně tak s produkty denní potřeby. Raději zvolíme výrobce, který nám je sympatický svou filosofií, víme, kde a jak věci vyrábí, a jaké má odezvy od zákazníků. Small business a lokální výrobce jsou pro nás často frekventované a vyhledávané tituly. Když chceme kvalitní kosmetiku nesázíme na to, že v lékárně je to nejlepší a nejkvalitnější, ale poohlédneme se po nezávislých diskusních skupinách a blozích odborníků. Nosíme udržitelné, plátěné tašky a nesnášíme jednorázové igelitové pytlíky.

  • dovednosti, profesionalita a ocenění

Spousta z nás si zakládá na svém CV, absolvovaných kurzech, úrovních jazyka a zkušenostech nabraných ze stáží či zahraničních pobytů. Nemáme problém pracovat strukturovaně, dlouho a tvrdě. Jít si přímo za svým cílem, učit se od profesionálu, být kariérista. Potom ale pochopitelně očekáváme tomu úměrné ohodnocení. Není se tedy čemu divit, když takto smýšlející lidé dávají přednost vlastnímu podnikání, které sice může být rizikovější a náročnější, ale alespoň na něm uplatní mnoho nabitých znalostí a vyškolí je to lépe než cokoli jiného. Když nutně nemusí, nechtějí ani chodit na mizerně placené a nekvalifikované brigády, jelikož to vnímají jako ztrátu času, když jim to nepřinese cenné zkušenosti, nevyhradí tomu kolonku v životopise, a pravděpodobně z toho nebudou mít nic jiného než "jednorázové peníze."

  • smysl, dopad a propojení

Když si vybíráme práci, zajímá nás, jaký přínos má firma pro okolí, zákazníky, svět. Jaký dopad budou mít naše kroky na budoucí generace, na naše děti, na stav planety. Jestli naše pozice bude mít skutečný smysl a význam, nebo jestli by se bez ní svět mohl bez povšimnutí obejít. Jaké jsou možnosti růstu, jaké spojení nás můžou potkat, a kam se až můžeme dostat. A samozřejmě, jestli nás náš obor skutečně naplňuje.

  • férovost a globalizace

Valná většina z nás má jasný názor na manželství pro všechny, adopci dětí stejno pohlavním párem,              a rasismus vnímá jako sprosté slovo. Na otázku národnosti vám taky pravděpodobně stručně odpoví, že jsou buďto Evropan, Američan, Asiat, Rus atd., a k tématu státní národnosti budou přistupovat opatrně. Za nerovný přístup k mužům a ženám, pouze na základě pohlaví, bychom někoho nejraději postavili před polní soud. Takové předpojatosti jsou zkrátka nevhodné a jedině neúnavnou konfrontací se nám je podaří vymýtit.

  • kontakty a networking

Není nic příjemnějšího, než mít dobrého známého na místě, k němuž je těžké se už jen dostat. Proto se propojujeme a mít možnost spojení kdykoli a odkudkoli je pro nás důležité. Osobně, na akcích, na sítích. Připomene se v děkovném e-mailu nebo zprávě k narozeninám. Udělat si přátele z různých koutů a oborů na škole, na stážích a na výměnných pobytech je ten nejlepší tah do budoucnosti.

  • vzpomínky

Leč se to nezdá, i my si pamatujeme dobu, kdy jsme chodili zvonit na zvonek dveří kamarádova domu, internet v mobilu stál neskutečnou sumu a byl spíše zhmotněním nedosažitelného luxusu, než běžnou součástí každého tarifu. Taky jsme měli tlačítkové telefony a známe Hada na Nokii. Vnímáme, že do amerického úřadu zasedl první afroamerický prezident a Slovensko má vůbec první prezidentku. Při cestě za kulturou, vedle přírodovědného a technického muzea, do kterých nás vodili na základních školách, rádi navštívíme i to s uměním a vezmeme to rovnou i přes galerii. Naše děti se pravděpodobně budou učit o světové pandemii coronaviru a budou se nás ptát, jak to tady tehdy vypadalo. Podobně se nás budou ptát také na to, jak platební karty začaly nahrazovat klasické bankovky a jak vznikal bitcoin s kryptoměnami či NFT, u jejichž boomu stojíme.

Jen doufám, že na nás jednoho dne budou hrdí. 🤍


Zdroje a odkazy:

  • Více dat o Generaci Z přímo od Českého statistického úřadu se můžete dozvědět v článku na ceskovdatech.cz - zde
  • Statistiky ohledně chování při nakupování, marketingu, apod. na review42.com (v angličtině).
  • Obecný popis i procenta na blog.aira.
Vytvořte si webové stránky zdarma!